درباره ی شوکر بیشتر بدانید

امروزه نیرو های امنیتی ، انتظامی و پلیس در همه جای دنیا از تجهیزات بهتر و جدیدتری برای مقابل با سارقان و تبهکاران استفاده میکنند. یکی از این تجهیزات مهم شوکر ها هستند که برای متوقف کردن سارقان ، تبهکاران و شورشی ها بهترین گزینه است زیرا باعث جلوگیری از تلفات و خونریزی می شود. در این مقاله سعی داریم با عملکرد شوکر ، انواع و ویژگی های آن و همچنین نحوه ی چگونگی دریافت مجوز صحبت کنیم. موسسه حفاظتی و مراقبتی نور سما امین این امکان را به شما می دهد که از طریق همین سایت اقدام به دریافت مجوز بکنید. نورسما بزرکترین و باتجربه ترین شرکت امنیتی ، حفاظتی و نگهبانی است که میتوانید از خدمات ما همچون درخواست نگهبان بهره مند شوید. برای خرید شوکر و دریافت مجوز می توانید فرم دریافت مجوز را خوانده و در صورت داشتن شرایط لازم فرم را تکمیل کنید و یا با موسسه حفاظتی و مراقبتی نورسما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

شوکر چیست ؟ و چگونه عمل می کند ?

ما الکتریسیته را یک عامل مضر و کشنده می دانیم. اگر بدنمان به یک سیم لخت برخورد کند و یا صاعقه به ما بزند احتمال آسیب دیدگی و یا حتی مرگ وجود دارد که همه این ها از الکتریسیته نشات میگیرد. اما باید این نکته را در نظر گرفت که همین جریان الکتریسیته با ولتاژ و توان پایین تر بی خطر است. در واقع می توان گفت این جریان برای بدن انسان ضروری است. معز و اعصاب انسان برای رساندن اطلاعات بین اجزای مختلف از طریق عصب ها از جریات الکتریسیته استفاده میکنند. ما برای انجام تمام کار های روزانه خود به این جریان ها احتیاج داریم.ایده ی موجود در دستگاه شوکر یا سلاح شوک دهنده این است که در سیستم عصبی انسان اختلال ایجاد کند و در واقع به آن شوک دهد. شوکر یک بار الکتریکی با آمپر پایین و ولتاژ بالا تولید میکند. در واقع دارای شدت جریان کم و فشار زیاد می باشد. زمانی که شما شوکر را به طرف مهاجم نشانه میگیرد و از آن استفاده می کنید این بار با جریان ۳ آمپر وارد بدن انسان شده و در سیستم عصبی فرد اختلال ایجاد میکند این جریان آسیبی به بدن نمیرساند مگر اینکه به مدت طولانی بر روی مهاجم استفاده شود.

در واقع شوکر ها اطلاعات گیج کننده ای را به بدن انسان وارد میکنند. در واقع اتفاقی که می افتد به شرح زیر است:

بار الکتریکی که توسط شوکر وارد بدن می شود با سیگنالهای مغزی ترکیب شده و عمل بازخوانی پیام را با مشکل مواجه میکند. و زمانی که این خطوط ارتباطی حرکت خود را به سمت پایین آغاز میکنند فرد هیچ کنترلی بر روی حرکات خود ندارد و برای مدتی فلج می شود. برای همین استفاده از آن برای هر فردی مجاز نیست و تنها گروه ها و افراد خاص می توانند از این وسیله استفاده کنند قبل از خرید شوکر باید نحوه ی کار کرد و تمام اطلاعات لازم را بدست آورید.

انواع شوکر الکتریکی

شوکر ها انواع  مختلفی دارند که دو نوع از مهمترین و پرکاربرد ترین آن ها را برای شما شرح می دهیم. این نوع شوکر ها هر کدام در اندازه ها و ولتاژ های مختلف مجود هستند. بعضی آز آن ها اینقدر قوی هستند که حتی از فاصله دور نیز عمل میکنند. در ادامه دو نوع استاندارد و شوکر پرتابی یا شوکر تفنگی را برای شما شرح میدهیم.

استاندارد :

این شوکر ها از طراحی بسیار ساده ای برخوردار هستند. این دستگاه به اندازه ی یک چراغ قوه است و معمولا باطری های ۹ ولتی در آن استفاده شده است. باطری ها جریان را به یک مدار تشکیل شده از اجزای الکتریکی متنوع ارسال میکنند. این مدار گفته شده از چندین ترانسفورماتور متشکل شده که ولتاژ را افزایش می دهند و قدرت را کاهش.

شوکر پرتابی یا تفنگی

نوع دیگر شوکر ها ، نوع پرتابی هستند. این نوع شوکر طبق همان اساس به کار رفته در شوک استاندارد کار میکنند و تنها ۲ الکترود شارژ آن ها به یک بخش خاص متصل نیستند. در واقع این الکترودها در انتهای دو سیم رسانا طویل وصل هستند که به مدار الکتریکی شوک دهنده وصل میشوند. در شوکر پرتابی پس از کشیدن ماشه یک کارتریج گاز فشرده داخل شوکر باز می شود. گاز در حال پخش ، فشاری را در پشت الکترود های گفته شده ایجاد میکند و آن ها را به سمت جلو پرتاب میکند. ای دو الکترود دارای گیره های کوچکی هستند که به لباس و بدن مهجم وصل می شوند. وقتی الکترود ها وصل می شود جریان به بدن انسان وارد می شود و او را برای مدتی فلج میکند.

مجوز-شوکر

دریافت مجوز شوکر و حمل تجهیزات دفاع شخصی

دریافت جواز حمل شوکر و تجهیرات ایمنی مورد نیاز برای دفاع از خود دارای شرایط خاصی میباشد. توجه داشته باشید که فقط افراد خاصی می توانند مجوز حمل شوکر را دریاف کنند.

گروه هدف : طلافروشان ، زرگران ، وکلا ، پزشکان ، پرستاران و خانواده های نیرو های مسلح گروه هدف هستند و می توانند فرم درخواست تجهیزات دفاع شخصی را پر کنند.

در این میان برخی افراد دیگری هستند که احتیاج به این تجهیزات دارند اما جزو گروه هدف نام برده نیستند. این عزیزان نیز  می توانند  فرم درخواست تجهیزات را تکمیل کنند تا کارشناسان ما پس از بررسی های صورت گرفته با آن ها تماس بگیرند و شرایط دریافت تجیهیرات را برای آن ها شرح دهند.

موسسه حفاظتی و مراقبی نورسما با دارا بودن خدمات حفاظتی ، استخدام محافظ ، نصب و راه اندازی انواع دوربین مداربسته ، راهبند های الکترونیکی ، گیت حفاظتی ، دستگاه ایکس ری ، حفاظت از مجتمع ها و مراسم ها و … سعی کرده است همیشه بهترین خدمات را ارائه دهد. 

مجازات استفاده از شوکر بدون دارا بودن مجوز

دقت داشته باشید که استفاده از شوکر و گاز اشک آور بدون داشتن مجوز دارای مجازات هایی بر اساس مصوبه های صورت گرفته است. عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون قضایی مجلس از تصویب میزان مجازات حمل، تولید و عرضه سلاح در مجلس خبر داد.

یحیی کمالی‌پور عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ، با اشاره به طرح الحاق دو تبصره به ماده 617 قانون مجازات تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده درباره حمل سلاح سرد،گفت: در جلسه اخیر کمیسیون قضائی این طرح با اکثریت آرای نمایندگان تصویب شد.
وی با اشاره به ارجاع این طرح به صحن علنی مجلس، افزود: در جلسه علنی روز (چهارشنبه 3 آبان) مجلس شورای اسلامی نمایندگان نیز طرح مذکور را تصویب کردند.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد:بر این اساس، حمل، تولید، استفاده و واردات هرگونه سلاح سرد ممنوع است و تنهادر صورت اخذ مجوز از دستگاه‌های مربوطه مجاز است.
کمالی‌پور تصریح کرد: ادواتی مانند قمه، شمشیر، چاقوی ضامن‌دار، ساتور، قداره یا پنجه‌بوکس که صرفاً به منظور نزاع استفاده می‌شوند، جرم محسوب و مرتکب به حداقل مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌گردد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجازات در نظر گرفته شده در قانون مذکور شامل حاملان، تولید و عرضه کنندگان شوکر و گاز اشک‌آور می‌شود؟، تاکید کرد: بله حمل و استفاده  کنندگان غیر مجاز این ادوات نیز شامل مجازات های در نظر گرفته شده این قانون یعنی 6 تا 2 سال زندان می‌شوند.

آیا شوکر را میتوان هدیه داد؟

شوکر را نمیتوان خریداری نمود و یا آن را به عنوان هدایای تبلیغاتی و یا هر عنوان دیگری هدیه داد. واگذاری شوکر نیازمند اقدامات قانونی است که این اقدامات در موسسه نورسما انجام میشود