راکت بازرسی فیزیکی

با توجه به این که در بسیاری از مراکز ، نهادها و سازمانهای مختلف کشور ورود اشیایی از قبیل موبایل ، تبلت ، دوربین ، چاقو ، انواع اسلحه ، بستۀ سیگار و ... دارای ممنوعیت بوده و از طرفی در تمامی مدارس نیز به همراه داشتن چنین لوازمی از جانب دانش آموزان به معضلی بزرگ تبدیل شده است بدیهی می باشد که در راستای جلوگیری از ورود این قبیل اشیاء ممنوعه در تمامی حوزه های ذکر شده تمهیدات و سازه کارهای متعددی در نظر گرفته شود.
یکی از ابتدایی ترین روشهای به کار گرفته شده در این خصوص ، همانگونه که قبلا نیز به آن اشاره شد ، انجام بازرسی فیزیکی و تفحص دستی می باشد که اولاً سبب تنزل شأنیت افراد بوده و ثانیاً به علت وجود پاره ای از معذوریات این نوع بازرسی هرگز به طور کامل قابل انجام نخواهد بود و در بیشتر مواقع بسیاری از اشیاء پنهان شده در قسمتهای مختلف بدن قابل کشف از این طریق نمی باشد .
رویکرد دوم استفاده از گیت های بازرسی می باشد که اگر چه نسبت به بازرسی دستی روش به مراتب بهتری محسوب می گردد اما با توجه به داشتن پاره ای از اشکالات باز هم روش مناسبی به نظر نمی آید ، زیرا یکی از مهمترین مشکلات استفاده از گیت های بازرسی وجود هزینه های هنگفت در برقراری و نگهداری آن می باشد که با توجه به پیروی از الگوی اقتصاد مقاومتی در بیشتر حوزه ها به خصوص در مدارس امکان انجام چنین هزینه هایی وجود نخواهد داشت .
دومین ایراد استفاده از گیت های بازرسی به نوع سیستم کاربری آن باز می گردد چرا که در صورت عبور شخص حامل اشیاء غیر مجاز از زیر گیت ، وجود شی توسط این سیستم اعلام خواهد شد اما تشخیص محل دقیق اختفای شی توسط گیت امری محال بوده و لذا مسوول مربوطه لاجرم می بایست بازهم به شیوه سنتی عمل کرده و به روش دستی فرد مظنون را مورد تفتیش قرار داده که شاید بتواند از این طریق شی مربوطه را کشف نماید .

با توجه به اینکه در دنیای امروز سیستم هایی در صدر نمودار موفقیت و کاربری قرار می گیرند که اولاً از نظر اقتصادی به صرفه و ارزان بوده و ثانیاً ساختار طراحی و مکانیزم عملکرد آنها دارای مولفه هایی از قبیل کمترین ضریب خطا ، ساده ترین روش استفاده و بیشترین میزان دقت بوده و تا حد امکان قابلیت حمل آسانی داشته باشند ، لذا می توان نتیجه گرفت که گیت های بازرسی به دلیل عدم وجود فاکتور های ذکر شده به لحاظ کیفی در شمار سیستم های بهینه و کار آمد قرار نگرفته و به همین علت تمامی جوامع صنعتی و توسعه یافته همواره به دنبال راه حلی مناسب در راستای حذف این سیستم و جایگزین نمودن سیستمی بهینه که پاسخگوی تمامی نیازهای حراستی مراکزی از این دست باشد بوده اند و در نهایت پس از انجام تحقیقات و بررسی های متعدد موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با عنوان راکت بازرسی فیزیکی گردیده اند .

 

همانطور که در بسیاری از سازمان ها ، نهاد ها و مراکز مختلفت کشور حمل وسایلی همچون تبلت ، تلفن همراه ، چاقو ، اسلحه ، سیگار و … مممنوع است و از طرفی در مدارس نیز آوردن وسایلی از قبیل این ها ممنوع است و تبدیل به مشکل بزرگی شده است بدیهی می باشد که در راستای رفع این مشکلات و کنترل اشیای از این قبیل ، در تمامی این مناطق ذکر شده تمهیدات و سازه کارهای متفاوتی در نظر گرفته شده است از جمله استفاده از اسکنر دستی یا همان راکت بازرسی .

راکت بازرسی یا اسکنر دستی

یکی از آسان ترین و ابتدایی ترین نحوه انجام این کار ، همانگونه که قبلا هم گفته شد ، بازرسی فیزیکی و تقتیش دستی می باشد. اما متاسفانه به خاطر وجود معذوریت های خاص در این مورد و همچنین پیدا نکردن وسایل پنهان شده در برخی از نقاط بدن قابل کشف از این طرق نمی باشد.
روش دوم استفا ه از گیت های بازرسی می باشد که مشخص است نسبت به بازرسی دستی بسیار بهتر عمل میکند اما در مواق و اماکن و شرایط خاص خیلی مناسب نیست و همینطور قیمت آن نیز بسیار گرانتر از راکت بازرسی است .

چرا راکت بازرسی

مشکل بعدی گیت در اینطور شرایط این است که فرد پس از اینکه از گیت رد می شود ، تشخیص داده می شود که دارد جسمی غیر مجاز حما می کند اما تشخیص این که این شی غیر مجاز کجای بدن قرار دارد برای گیت محال بود و سپس باز باید به روش دستی و یا راکت بازرسی روی آورد.
رویکرد دوم استفاده از گیت های بازرسی می باشد که اگر چه نسبت به بازرسی دستی روش به مراتب بهتری محسوب می گردد اما با توجه به داشتن پاره ای از اشکالات باز هم روش مناسبی به نظر نمی آید ، زیرا یکی از مهمترین مشکلات استفاده از گیت های بازرسی وجود هزینه های هنگفت در برقراری و نگهداری آن می باشد که با توجه به پیروی از الگوی اقتصاد مقاومتی در بیشتر حوزه ها به خصوص در مدارس امکان انجام چنین هزینه هایی وجود نخواهد داشت .

با توجه به این نکته که امروزه تنها فناوری هایی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند که در شرایط خاص بهترین عملکرد و کاربرد را داشته باشند و دارای هزینه به صرفه تری نسبت به بقیه باشند و همینطور داشتن مولفه هایی خاص از قبیل ساده ترین روش استفاده ، ضریب خطای بسیار پایین ، بیشترین دقت و تا حد امکان قابلیت حمل آسانی داشته باشند ، لذا نتیجه می شود در شرایط خاص ، استفاده از فناوری خاص مورد نیاز است و راکت بازرسی در شرایط ذکر شده بسیار کار آمد تر و از لحاظ اقتصادی بسیار ارازن تر هستند. به همین دلیل نیازی برای بشر شکل گرفت و سپس راکت بازرسی طراحی و ساخته شد که بسیار راحت تر از گیت بازرسی است.

ویژگی راکت های دستی

 • راکت بازرسی کوچک و قابل حمل است
 • مورد استفاده در مکان های شلوغ و برای بازرسی افراد خاص (ورودی ها ، خروجی ها و…)
 • شارژی و باتری خور
 • راکت بازرسی دارای حساسیت بسیار بالا در تشخیص

راکت های بازرسی در چه مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد

مواردی که در ذیل گفته می شود ، مکان هایی هستند که در آن ها بیشتر از راکت بازرسی استفاده می شود.

 • وروردی و خروجی دانشگاه ها
 • ترمینال و اتوبوس رانی
 • فرودگاه ها
 • سازمان ها
 • مجالس
 • دفاتر سران کشوری
 • مدارس
 • اماکن ورزشی مانند استادیوم
 • اماکن نظامی و دولتی