گیت بازرسی

گیت بازرسی چیست؟

گیت بازرسی یا کنترل تردد سیستمی برای بازرسی و کنترل افراد به هنگام ورود و خروج است که برای کشف انواع سلاح کمری گرم و سرد، گوشی همراه، ابزار و قطعات فلزی (در خروجی کارگاه ها) و ... استفاده می شود.


کاربرد های گیت بازرسی کدام است؟

در اماکنی که برای وارد شدن و همچنین داخل شدن افراد محدودیت هایی از نظر وسیله های همراه وجود دارد مانند : فرودگاه ها، سالن های کنفرانس، مراکز دولتی، دفاتر مقامات عالی رتبه کشوری، خروجی انبارها و ...  از سیستم های امنیتی گیت بازرسی استفاده می شود.

گيت چه گونه كار ميكند ؟

در دیواره های داخلی گیت سنسورهایی با قابلیت تنظیم ضریب حساسیت های متفاوت وجود دارد که کشف فلز توسط این سنسورها صورت می گیرد.


عوامل تاثیر گذار بر حساسیت و کارایی گیت :

1-    مكان استقرار گيت : در تعیین مکان استقرار گیت علاوه بر اینکه موارد امنیتی و حفاظتی مهم است  عوامل فیزیکی محیطی نیز تاثیر گذار است و باید مورد توجه قرار بگیرد  :

  • مقدار فلز موجود در کف و سقف محل قرارگیری گیت بازرسی
  • فاصله فلزات ثابت و متحرک موجود در اطراف دیواره گیت  (درب های اتوماتیک، پنجره، ستون و چارچوب های فلزی)
  • تجهیزات الکترونیکی که میدان مغناطیسی یا امواج فرکانسی قوی با بعد گسترده در اطراف خود ایجاد می کنند  همانند کابل های برق فشار قوی، ترانسفورمرهای مبدل، مانیتور ، اتاقک پست برق و کنترل دوربین های مدار بسته

البته باید این نکته را بگوییم که امروزه اکثر سازندگان گیت های بازرسی  همه تلاش خود را به کار می گیرند تا تاثیر این عوامل را بر عملکرد گیت به حداقل برسانند تا بتوان از آنها در هر مکانی استفاده کرد و می توان گفت در این زمینه تا حدود زیادی موفق عمل کرده اند.


2-  بزرگي فلز : مشخص است که فلزات با سایز بزرگ به راحتی قابل تشخیص می باشند و مسئله در مورد فلزهایی با ابعاد کوچک است که حد مینیمنی توسط شرکت سازنده گیت بازرسی برای آن تعریف می شود.


3- سرعت عبور عابرين : سرعت عبور فرد از داخل گیت از جمله عوامل تاثیرگذار بر قدرت تشخیص گیت بازرسی است که با توجه ضریب حساسیت دستگاه گیت بازرسی سرعت مناسب تردد مشخص می شود

 

4- لوازم همراه عابرين : اکثر عابرین به همراه خود کیف دستی و تلفن همراه دارند که به دلیل حجم زیاد فلز به کار رفته در آنها مسئله تشخيص فلز مورد نظر با مشکل مواجعه می گردد .
برای همین معمولا در كنار گيت ها از دستگاه های  X-ray استفاده ميگردد تا کیف از داخل گیت عبور نکرده و به صورت مجزا وسایل داخل آن بازرسی شود.


5- جهت عبور فلز : از انجایی که فلزات شکل های یکسانی ندارند و یکجور نیستند، جهت عبور آنها از داخل گیت به خصوص هنگامی که قطعه عبوری کوچک باشد بر قدرت تشخیص دستگاه تاثیرگذار است .


6- جنس و آلياژ فلز : سنسورهای جای گرفته در دیواره گیت در برابر فلزهایی با آلیاژهای مختلف حساسیت یکسانی ندارند البته این موضوع تنها وقتی که قطعه فلزی کوچکتر از حد میمینم باشد ممکن است در عملکرد گیت بازرسی خلل ایجاد کند و در سایر موارد مشکل ساز نمی شود.

 

گیت بازرسی

 

گیت بازرسی چیست

گیت حفاظتی و یا گیت بازرسی برای کنترل و بازرسی افراد در هنگام خروج و ورود است که برای کشف گوشی تلفن همراه ، انواع سلاح های سرد و گرم از جمله تفنگ ، چاقو ، قمه و … ، ابزار و قطعات فلزی مورد استفاده قرار میگیرد.

گیت

کاربرد های گیت بازرسی

کاربرد گیت بازرسی بیشتر در اماکنی که باید از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار بگیرند استفاده میشود. گیت های بازرسی در این اماکن برای محدودیت افراد برای حمل بعضی از اقلام صورت میگیرد. مکان هایی که بیشتر از گیت های بازرسی در آن ها استفاده میشود عبارتند از: سالن های ورزشی ، سالن های کنفرانس،دفاتر مقامات دولتی و عالی رتبه کشوری،خروجی انبار ها ، زندان ، فرودگاه ها و … از این سیستم امنیتی گیت بازرسی استفاده میکنند. همچنین برخی از فروشگاه های بزرگ نیز از گیت بهره میبرند.

گيت چگونه كار ميكند

در دیواره های گیت سنسورهایی تهویه شده است که ضریب حساسیت بسیاری بالایی دارند و قابل تنظیم هست که کشف اجسام فلزی توسط این سنسور ها انجام میشود.


عوامل تاثیر گذار بر کارایی و حساسیت گیت

–    مكان قرار گیری گیت:

  برای تعیین مکان استقرار گیت علاوه بر عوامل امنیتی و حفاظتی عوامل فیزیکی محیطی نیز تاثیر گذار است و حتما باید مورد توجه قرار گیرند :

  • همانطور که گفته شد میزان حساسیت سنسور گیت بازرسی قابل تنظیم است و باید به مقدار فلز به کار رفته شده در کف و سقف اتاق دقت داشت
  • فاصله اجسام فلزی متحرک و ثابت موجود در اطراف گیت (پنجره،درب های اتوماتیک، چارچوب های فلزی و ..)
  • وسایل الکترونیکی که امواج فرکانسی یا میدان مغناطیسی قوی با بعد زیاد ایجاد میکنند. مثل ترانسفورمر ها،مانیتور،کابل های برق،گیت های پست برق و دوربین های مداربسته

ا

لبته باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که امروزه گیت های بازرسی بسیار پیشرفته تر شده اند و سنسور های آن ها با حساسیت بیشتری نسبت به قبل بهبود یافته اند که آمار این اشتباهات را به حداقل میرسانند و همینطور باید دقت داشته باشیم که نصب گیت بازرسی توسط کارکنان مجرب در این زمینه نیر تاثیری بسیار زیادی در کارکرد این گیت ها دارند.
برای اطلاعات بیشتر در باره ی نصب و راه اندازی گیت های بازرسی به اینجا بروید.

– اندازه فلز خب این موضوع قابل تشخیص است که فلز های بزرگتر به راحتی توسط سنسور ها شناسایی میشوند ولی علت ساخت این گیت ها بیشتر برای شناسایی فلز های باسایز کوچک است که حد و اندازه آن ها توسط شرکت سازنده تعیین میشود.

سرعت افراد هنگام عبور از گیت :

همچنین سرعت عبور افراد از داخل گیت بازرسی از جمله عوامل تاثیر گذار در قدرت شناسایی به حساب می آید به همین منظور باید ضریب حساسیت سنسنور ها در خصوص سرعت عبور افراد در این گیت ها تنظیم شوند.

 اجسامی که افراد حمل میکننداکثر افراد به همراه خود موبایل و کیف دستی دارند که به علت به کار رفتن حجم زیاد فلز در آن ها شناسایی مقداری سخت میشود .

به همین منظور اگر دقت کرده باشید در اماکنی که از گیت بازرسی استفاده میشود مانند فرودگاه ها در کنار گیت  از دستگاه های X-ray  استفاده میشود تا اجسامی مثل کیف از داخل گیت عبور نکرده و به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند.

جهت عبور  فلزات:  با توجه به اینکه فلزات داری شکل های متفاوتی هستند و دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند. جهت عبور آن ها از گیت به ویژه در مواقعی که جسم فلزی بسیار کوچک باشد بر قدرت شناسایی گیت تاثیر گذار است..

جنس و آلیاژ به کار رفته در فلز :

سنسورهای موجود در گیت در مواجه با فلز هایی با آلیاژ و جنس های مختلف حساسیت های متفاوتی از خود نشان میدهند. البته باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این مشکل زمانی که جسم فلزی مورد نظر از حد مینیمم کوچکتر باشد ممکن است رخ دهد و در عملکرد گیت بازرسی خلل ایجاد کند ولی در سایر موارد مشکل ساز نخواهد شد.

موسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی محافظین نور سماء امین یکی از مراکز تحت نظارت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که از سال 1383 با داشتن کارشناسان مجرب و کارآزموده که سالیان متمادی در امور انتظامی و نظامی دارای تجربیاتی سودمند می باشند به کار گرفته و جهت ایجاد عوامل حفاظتی و امنیتی در مراکز مختلف خدمتگذار شما عزیزان باشد.
خدماتی که این مجموعه در اختیار شما میگذارد عبارتند از حفاظت از مجتمع های مسکونی، تجاری، صنعتی و موسسات مالی، نصب دوربین های مدار بسته و ارائه روش در امور امنیت الکترونیک تجهیز گروه هدف و افراد مورد تایید پلیس و ارائه مشاوره انتظامی، حراستی و حفاظتی.