دستگاه ایکس ری X Ray

حتما مشاهده کرده اید که در کنار گیت بازرسی فرودگاه ها دستگاهی وجود دارد که به منظور اسکن چمدان ها و کالاها از آن استفاده میشود.
دستگاه ایکس ری x ray که به تونل تصویر برداری نیز معروف است دستگاهی است همراه با ریل که اجسام از  داخل آن عبور میکنند و با استفاده از اشعه X ray تصویر برداری میکند.این دستگاه برای بازرسی و شناسایی (کنترل) لوازم همراه افراد در مکان هایی که کنترل تردد واجب است استفاده میگیرد مانند:فرودگاه ها ، وروردی دفتر سران کشوری و عالی رتبه ، انبار ها ، سالن های اجلاس و کارگاه ها و … مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی این فناوری یعنی تکنولوژی دستگاه X ray برای شناسایی و ردیابی اجسام ساخته شده است .دستگاه_ایکس_ری

همچنین دستگاه ایکس ری X ray در گمرک کاربرد های فراوانی دارد.در گمرک با کمک دستگاه ایکس ری X ray انواع کانتینر، کیف ، چمدان،خودرو و انواع کالاهای وارداتی اسکن میشوند و با توجه به قوانین و ضوابط مربوطه و شناسایی کامل اجناس به آن ها جواز عبور یا خروج داده میشود.

تاریخچه دستگاه ایکس ری X ray

دستگاه x ray مدت زیادی نیست که مورد استفاده قرار میگیرد . علت محبوبیت ایکس ری X ray امکان عکس برداری و نمایش محتویات با عبور از موانع فیزیکی است. البته لازم به ذکر است که عده ای این تکنولوژی را خلاف حقوق بشر میشمارند مخصوصا در مورد هایی خاص که باید این تصویر برداری ایکس ری X ray از بدن انسان صورت بگیرد.

بدلیل پرخطر بودن فناوری ایکس ری X ray روی انسان گروه تایگر برای حفظ سلامت و احترام به حقوق شهروندان از عرضه این کالا در بازرسی ها خودداری کرده اند.

.

انواع دستگاه ایکس ری

اندازه ی دستگاه ایکس ری x ray به نوع ورودی ای که وارد تونل عکس برداری میشود بستگی دارد و به دسته های زیر تقسیم میشود:

۱- ایکس ری x ray کیف ، بسته و چمدان
۲- ایکس ری x ray اتومبیل
۱-۲ ایکس ری x ray اتومبیل های بزرگ از جمله اتوبوس و کانتینر
۲-۲ ایکس ری x ray اتومبیل های شخصی و وانت بار
۳- ایکس ری x ray بدن انسان

 

قسمت های مختلف دستگاه ایکس ری  X ray

۱- تونل و نوار ریلی: بخشی از دستگاه است که اجسام و یا کالا در روی آن قرار گرفته و جسم توسط نوار ریلی به داخل تونل ایکس ری x ray جهت اسکن و عکس برداری وارد میشود.

۲- ژنراتور ایکس ری X ray:  ژنراتورهای این دستگاه از لامپ های x ray با قدرت تابشی ۱۴۰تا ۱۸۰ کیلو ولت تشکیل میشوند. این ژنراتور ها به صورت معمول اشعه ای تابشی با زاویه نود درجه به سمت بالا به تونل بازرسی وارد میکنند که باعث رد شدن این اشعه از موانع شده و اجسام داخل کالا ها مانند کیف یا چمدان ها را نشان میدهد.در دستگاه های بزرگتر ، ولتاژ ایکس ری x ray به ۳۲۰ کیلو ولت هم میرسد.

۳- سنسورهای ایکس ری X ray: سنسورهای آشکار ساز از تعدادی دیود برای راه اندازی پایین و بالا انرژی تشکیل میشود. این دیود ها که به شکل L هستند جهت محاسبه انرژی عبوری از اجسام دخل دستگاه x ray  به کار میروند.

۴- حسگر های نوری: این سنسور ها از امواج مادون قرمز استفاده میکنند و در خروجی و ورودی تونل تهویه میشود که با وارد شدن جسمی به دستگاه x ray با وصل شدن شعاع نوری بین گیرنده و فرستنده به قسمت کنترل سیگنالی ارسال میشود تا بعد از تایید شدن ، اشعه ایکس به جسم وارد میشود.

قسمت نمایش و پردازش تصویر توسط X ray

در دستگاه ایکس ری x ray تصویر برداری به شکل های گوناگونی صورت میگیرد : تصویر برداری افقی ، تصویر برداری از بغل،تصویر برداری رو به بالا،تصویر برداری بالا به پایین و تصویر برداری از دو جهت. در تصویر برداری های اجسام بزرگ معمولا از روش تصویر برداری افقی استفاده میکنند.

دستگاه_Xray

ایکس ری X ray بالا به پایین

در این نوع تصویر برداری توسط دستگاه ایکس ری x ray ژنراتورها بر خلاف حالت تصویر برداری افقی در بالای دستگاه و جسم قرار میگیرند و تصویر برداری را از بالا به پایین انجام میدهند. معمولا این نوع تصویر برداری برای اجسام و کالاهای بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.

تصویر برداری دو جهته دستگاه  X ray

بعضی مواقع به علت بزرگ و حجیم بودن کالا و یا برای بالا بردن دقت در اسکن دو ژنراتور در دستگاه نصب شده که از دو طرف و به صورت همزمان جسم را مورد اسکن قرار دهند که نتیجه آن دو تصویر جدا در دو مانیتور برای اپراتور ارسال میشود.

ضریب تشخیص X ray

در مواقعی که  اندازه ، حجم  و میزان فلز به کار رفته در اجسام مورد بررسی مهم است ضریب تشخیص دستگاه ایکس ری X ray بسیار قابل توجه قرار میگیرد. به طور کلی قابلیت شناسایی و اسکن کالا و نوع آن ها در حالتی که با یک سطح فلزی پوشیده شده است را ضریب نفوذ در فلز میگویند. این اندازه بر حسب mml محاسبه میشود که میتواند از ۲۹ تا ۴۰ mml  باشد.

چه چیز هایی توسط دستگاه ایکس ری X ray نشان داده میشود

به طور کلی اگر بخواهیم کارکرد این دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. دستگاهی است که از ژنراتور، حسگر های نوری ، سنسور ها ، ریل و … تشکیل شده است که قابلیت اسکن و بررسی اجسام مختلف را دارد تا بتوانیم برخی از کالا هایی که مدنظرمان هست را مورد شناسایی قرار دهیم. این دستگاه ها از مدل ها و اندازه های مختفلی تشکیل شده اند که هر کدام برای مواقع و حالت های خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

نحوه ی کار به این شکل است که جسم و یا کالای مورد نظر ابتدا روی ریل قرار گرفته و سپس وارد تونل شده که توسط دستگاه و با استفاده از فناوری مادون قرمز مورد بررسی قرار بگیرند و شی های هدف را شناسایی کنند.

روش اسکن در دستگاه به این شکل است که بعد از وارد شدن جسم به دستگاه ، اشعه ایکس به جسم تابانده میشود و پس از عبور از آن به حسگر ها برخورد میکند،حسگر ها شامل چندین برد قابل تنظیم ، مثلا ۸ برد هستند که اشعه ایکس را به جریان الکتریکی تبدیل میکنند.بعضی وقت ها بخاطر اندازه و ضخامت کالا اسکن در تونل از چند جهت گرفته میشود و سپس نتایج نهایی بر روی مانیتور برای اپراتور ارسال میشود.

توجه داشته باشید که نحوه ی استفاده و نگهداری از این دستگاه بسیار پیچیده است لذا توصیه مشیود برای مشاوره جهت استفاده و یا اجراه این دستگاه همرا با کار کنان مجرب با تماس موسسه ما تماس حاصل فرمایید.

موسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی محافظین نور سماء امین با تائید و تحت نظارت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که از سال ۱۳۸۳ با داشتن کارشناسان مجرب و کارآزموده که سالیان متمادی در امور انتظامی و نظامی دارای تجربیاتی سودمند می باشند ، تاسیس گردید.

از جمله خدمات این موسسه نصب دوربین های مدار بسته و ارائه روش در امور امنیت الکترونیک ، تجهیز گروه هدف و افراد مورد تایید پلیس ، حفاظت از مجتمع های مسکونی، تجاری، صنعتی و موسسات مالی و ارائه مشاوره انتظامی، حراستی و حفاظتی.