دوربین های مداربسته

سیستم امنیتی دوربین مداربسته برای هر کسب و کار و سازمانی ضروری است. انواع مختلفی از دوربین مداربسته در بازار وجود دارد. باید بر اساس مکان و کاربری، نوع مناسبی از دوربین مداربسته را انتخاب و خریداری کرد. دوربین های مداربسته ویژگی ها، انواع و تنظیمات متفاوتی دارند. از این رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است. در این مطلب انواع دوربین مداربسته و کارکرد آن ها بیان می شود.

معرفی انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن‌ها

دوربین مداربسته دام

دوربین های مداربسته دام یا گنبدی، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته دارد. نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است. این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

اکثر این دوربین‌ ها لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. قسمت هایی از دوربین مداربسته که امکان چرخش، گردش و زوم سریع را فراهم می کند، “اسپید دام” نامیده می شوند.

دوربین های مداربسته دام امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می کنند. برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین دارند. این دوربین ها می توانند فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهند و حتی در نور کم نیز کار می کنند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل طولانی استفاده می شوند. این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.

دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز استفاده می شوند. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارند.

این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند.

دوربین مداربسته دید در شب یا فرو سرخ

دوربین های دید در شب از LED مادون قرمز استفاده می کنند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند. با به کارگیری دوربین‌ های دید در شب می‌ توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری مشاهده کرد. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش عمل می‌کنند.

۱ – آشکارسازی تصویر: در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و طوری تقویت می‌ شود که ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم.

۲ – تصویربرداری حرارتی: در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمع‌آوری شده و طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌ شود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می‌ کنند.

دوربین مداربسته بی سیم

همه دوربین های بی سیم از تکنولوژی IP استفاده نمی کنند. این نوع از دوربین ها می توانند از تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر نیز استفاده کنند. صرف نظر از نوع انتقال تصاویر، مزیت اصلی این دوربین ها انعطاف پذیری در نصب است.

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

این دوربین ها مشابه دوربین های اسپید دام هستند و دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. همچنین این دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب نیز هستند. یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده، محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

 

انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن‌ها

دوربین مداربسته یک سیستم امنیتی است که برای بیشتر کسب و کار ها ضروری به حساب می آید. دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارد که برای انتخاب آن ها باید به کاربرد ، مکان ، نوع مناسبتی ، شرایط جوی و … دقت کرد تا دوربین مورد نظر را خریداری کنیم. دوربین های مدار بسته در نوع ها و ویژگی های مختلف ، تنظیمات متفاوتی نیز دارند. به همین جهت انتخب نوع متناسب با کاربری ما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله کارکرد ها ، ویژگی ها و انواع دوربین های مدار بسته مورد بررسی قرار میگیرد.

دوربین مداربسته دام

دوربین-مداربسته_دام

دوربین مداربسته دام که به گنبدی نیز معروف هستند که بهترین گزینه امنیت ، بررسی و نظارت در فضاهای بسته است. علت نام گذاری این دوربین به دام یا گنبدی به خاطرنیم دایره ای بودن پایه ی نگهدارنده آن است. علت به کار گیری از این پایه در دوربین مدار بسته جهت جلب توجه کمتر است. البته قابل ذکر است که این پوشش ها باعث مخفی شدن دوربین نمی شوند. در واقع این پایه های نیم دایره ای باعث مخفی شدن زاویه دید دوربین میشوند که به همین جهت دزدان و سارقان نمی توانند از زاویه دید دوربین دور بمانند.

اکثر این نوع از دوربین های مداربسته ، لنز هایی با فاصله کانونی 3.6 یا 4 میلیمتر دارند. به بخش های از این دوربین مداربسته که امکان زوم ، چرخش و گردش را فراهم میکنند اسپید دام میگویند.

این نوع دورین های مداربسته یعنی دوربین دام امکان زوم و چرخش را برای اپراتور ها فراهم میسازند. و قابل ذکر است که برخی از نوع دوربین ها امکان چرخش و زوم خودکار را در فاصله های زمانی تعیین شده دارند. این دوربین ها قابلیت این را دارند که فضاهای گسترده ای را تحت پوشش قرار دهند و به علت داشتن سنسور های نوری و چراغ های مورد نظر برای دید در شب ، حتی در نور کم نیز کارایی دارند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین_مداربسته_بولت

دوربین مداربسته دیگری که میخواهیم مورد بررسی قرار بدهیم ، دوربین مدار بسته بولت نام دارد که به صورت استوانه و مخروطی است که شکلی همانند گلوله تفنگ دارد. کاربرد این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل دور است. این نوع از دوربین مدار بسته معمولا قابلیت هایی همچون زوم ، چرخش و چرخش را ندارند و در مکان های خاص و حالت ثابت مورد استفاده قرار میگیرد.

دوربین های مداربسته بولت امکان نصب بر روی سقف و دیوارها را دارند و هم برای فضا های باز و هم برای مکان های بسته مورد استفاده قرار میگیرد. دوربین های مداربسته بولت دارای این قابلیت می باشند که پوششی محافظی برای آن ها نصب کرد که باعث ضد آب شدن آن ها می شود. این پوشش ، دوربین را از برف و باران، یخ بندان ، گرد وغبار ، تگرگ و … دور نگه میدارد.

ضمنا قابل ذکر است که دوربین مداربسته بولت قابلیت دید در شب را با بهره گیری از مادون قرمز دارد و میتواند در شرایطی با نور بسیار کم نیز به خوبی تصویر برداری کند.

دوربین دید در شب یا فرو سرخ

دوربین-مداربسته_دید_در_شب

د

وربین های مداربسته دیگری که میخواهیم مورد بررسی قرار دهیم دوربین های مداربسته دید در شب هستند که از LED مادون قرمز بهره میبرند که باعث دید مناسب در فضاهای باز و کم نور میشود. این دوربین های مداربسته قابلیت این را دارند که در تاریکی شب ، فرد مورد نظر را تا فاصله 180 متری تشخیص دهد. این تکنولوژی در این دوربین ها به دو روش عمل میکنند:

1

-آشکار سازی تصویر: در این نوع از تکنولوژی در بخش زیرین طیف نوری مادون قرمز ، نور کمی جمع شده است و به صورتی تقویت شده که میتوانیم آن را مشاهده کنیم.

2_ ضبط و تصویر برداری حرارتی: در این مورد طیف نوری مادون قرمز در بخش بالایی جمع آوری میشود و طیف نور منعکس نمی شود بلکه به صورت گرما انتشار میابد. اجسامی که گرم هستند این طیف نور را به اجسام سرد مثل صندلی ، میز ، ساختمان و … متصاعد میکنند.

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین-مداربسته_بی_سیم

تمامی دوربین های بی سیمی از فناوری IP استفاده میکنند. این دوربین ها قابلیت های مختص به خود را دارند که در مواقع و شرایط خاص مورد استفاده قرار میگیرد. نوع انتقال تصاویر در این نوع از دوربین بدون سیم انجام میگیرد و مزیت اصلی آن انعطاف پذیری در نصب و استفاده است.

دوربین گردان یا PTZ

دوربین-مداربسته_گردان

این نوع از دوربین های مداربسته بسیار مشابه به دوربین های گنبدی و اسپید دام هستند و دارای قابلیت چرخش و گردش در جهات مختلف و زوم کردن در زوایای خاص هستند. همچنین قابل ذکر است که این دوربین ها داری یک بدنه ی دام شکل و دارای پایه مخصوص با توجه به شرایط نصب میباشد. از مهمترین قابلیت دوربین های مدار بسته گردان ، تعریف کردن و اضافه کردن پریست برای دوربین است. این پریست ها به این جهت است که ما تنظیماتی را اعمال کنیم که به صورت زمانبندی شده و برنامه پذیر ، مکان های مشخص را به ما نشان دهد.

ا

ین را در نظر داشته باشید در محیط کسب و کار یکی از ارکان مهم ، امنیت است که دوربین های مدار بسته در این زمینه کمک به سزایی کرده اند.
همچنین ابزار هایه دیگرهمچون دستگاه ایکس ری ، گیت بازرسی و … نیز در این امر بسیار مهم هستند.