انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن‌ها

دوربین مداربسته یک سیستم امنیتی است که برای بیشتر کسب و کارها ضروری به حساب می‌آید. دوربین‌های مدار بسته انواع مختلفی دارد که برای انتخاب آن‌ها باید به کاربرد ، مکان ، نوع مناسبتی ، شرایط جوی و … دقت کرد تا دوربین مورد نظر را خریداری کنیم. دوربین های مدار بسته در نوع‌ها و ویژگی‌های مختلف ، تنظیمات متفاوتی نیز دارند. به همین جهت انتخب نوع متناسب با کاربری ما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله کارکردها ، ویژگی‌ها و انواع دوربین های مدار بسته مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دوربین مداربسته دام

دوربین-مداربسته_دام

دوربین مداربسته دام که به گنبدی نیز معروف هستند که بهترین گزینه امنیت ، بررسی و نظارت در فضاهای بسته است. علت نام گذاری این دوربین به دام یا گنبدی به خاطرنیم دایره‌ای بودن پایه ی نگهدارنده آن است. علت به کار گیری از این پایه در دوربین مدار بسته جهت جلب توجه کمتر است. البته قابل ذکر است که این پوشش‌ها باعث مخفی شدن دوربین نمی‌شوند. در واقع این پایه‌های نیم دایره‌ای باعث مخفی شدن زاویه دید دوربین می‌شوند که به همین جهت دزدان و سارقان نمی‌توانند از زاویه دید دوربین دور بمانند.

اکثر این نوع از دوربین های مداربسته ، لنز هایی با فاصله کانونی 3.6 یا 4 میلیمتر دارند. به بخش‌های از این دوربین مداربسته که امکان زوم ، چرخش و گردش را فراهم می‌کنند اسپید دام می‌گویند.

این نوع دوریین های مداربسته یعنی دوربین دام امکان زوم و چرخش را برای اپراتور ها فراهم می‌سازند. و قابل ذکر است که برخی از نوع دوربین‌ها امکان چرخش و زوم خودکار را در فاصله‌های زمانی تعیین شده دارند. این دوربین‌ها قابلیت این را دارند که فضاهای گسترده‌ای را تحت پوشش قرار دهند و به علت داشتن سنسورهای نوری و چراغ های مورد نظر برای دید در شب ، حتی در نور کم نیز کارایی دارند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین_مداربسته_بولت

دوربین مداربسته دیگری که میخواهیم مورد بررسی قرار بدهیم ، دوربین مدار بسته بولت نام دارد که به صورت استوانه و مخروطی است که شکلی همانند گلوله تفنگ دارد. کاربرد این دوربین‌ها اغلب برای دیدن فواصل دور است. این نوع از دوربین مدار بسته معمولا قابلیت‌هایی همچون زوم ، چرخش و چرخش را ندارند و در مکان های خاص و حالت ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوربین های مداربسته بولت امکان نصب بر روی سقف و دیوارها را دارند و هم برای فضاهای باز و هم برای مکان‌های بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوربین های مداربسته بولت دارای این قابلیت می‌باشند که پوششی محافظی برای آن‌ها نصب کرد که باعث ضد آب شدن آن‌ها می‌شود. این پوشش ، دوربین را از برف و باران، یخ بندان ، گرد وغبار ، تگرگ و … دور نگه می‌دارد.

ضمنا قابل ذکر است که دوربین مداربسته بولت قابلیت دید در شب را با بهره گیری از مادون قرمز دارد و می‌تواند در شرایطی با نور بسیار کم نیز به خوبی تصویربرداری کند.

دوربین دید در شب یا فرو سرخ

دوربین-مداربسته_دید_در_شب

دوربین های مداربسته دیگری که می‌خواهیم مورد بررسی قرار دهیم دوربین های مداربسته دید در شب هستند که از LED مادون قرمز بهره میبرند که باعث دید مناسب در فضاهای باز و کم نور می‌شود. این دوربین های مداربسته قابلیت این را دارند که در تاریکی شب ، فرد مورد نظر را تا فاصله 180 متری تشخیص دهد. این تکنولوژی در این دوربین‌ها به دو روش عمل می‌کنند:

1-آشکار سازی تصویر: در این نوع از تکنولوژی در بخش زیرین طیف نوری مادون قرمز ، نور کمی جمع شده است و به صورتی تقویت شده که می‌توانیم آن را مشاهده کنیم.

2_ ضبط و تصویر برداری حرارتی: در این مورد طیف نوری مادون قرمز در بخش بالایی جمع آوری می‌شود و طیف نور منعکس نمی‌شود بلکه به صورت گرما انتشار می‌آبد. اجسامی که گرم هستند این طیف نور را به اجسام سرد مثل صندلی ، میز ، ساختمان و … متصاعد می‌کنند.

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین-مداربسته_بی_سیم

تمامی دوربین های بی سیمی از فناوری IP استفاده می‌کنند. این دوربین ها قابلیت های مختص به خود را دارند که در مواقع و شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع انتقال تصاویر در این نوع از دوربین بدون سیم انجام می‌گیرد و مزیت اصلی آن انعطاف پذیری در نصب و استفاده است.

دوربین گردان یا PTZ

دوربین-مداربسته_گردان

این نوع از دوربین‌های مداربسته بسیار مشابه به دوربین های گنبدی و اسپید دام هستند و دارای قابلیت چرخش و گردش در جهات مختلف و زوم کردن در زوایای خاص هستند. همچنین قابل ذکر است که این دوربین‌ها داری یک بدنه ی دام شکل و دارای پایه مخصوص با توجه به شرایط نصب می‌باشد. از مهمترین قابلیت دوربین های مدار بسته گردان ، تعریف کردن و اضافه کردن پریست برای دوربین است. این پریست‌ها به این جهت است که ما تنظیماتی را اعمال کنیم که به صورت زمانبندی شده و برنامه پذیر ، مکان‌های مشخص را به ما نشان دهد.

دوربین مدار بسته 360 درجه یا چشم ماهی

دوربین مداربسته 360 درجه

دوربین مداربسته 360 درجه دوربینی است که می‌تواند یک محیط را به طور کامل در یک تصویر 360 درجه پوشش دهد. مدل‌های 360 درجه دارای ویژگی‌های متعددی همچون پوشش کامل محیط، تشخیص خودکار حرکت و هشدار و غیره قابل استفاده هستند. دوربین‌های Fish Eye قابلیت کنترل و مشاهده کامل انواع فضاهای داخلی و خارجی، مکان‌های مسکونی، صنعتی و مکان‌های عمومی به کاربر خواهند داد. دیگر مزیت این دوربین های مداربسته این است که کمترین نقطه کور را نسبت به سایر مدل ها دارد و به خوبی می‌تواند همه نقاط را پوشش دهد و تعداد کمتری دوربین نیاز است.

 

دوربین مدار بسته لامپی

دوربین مدار بسته لامپی

دوربین مدار بسته لامپی، دوربینی است که به شکل یک لامپ طراحی شده و به جای لامپ در سرپیچ قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها از طریق وای فای به اینترنت وصل می‌شود و می‌توان از طریق گوشی موبایل آن را به صورت آنی کنترل کرد. این دستگاه ویژگی‌های مختلفی از جمله دید در شب، تشخیص حرکت و ضبط تصاویر را دارد. اگر دوربینی می خواهید که مخفی باشد و کمتر کسی متوجه حضور دوربین باشد این مدل بهترین گزینه برای شما می‌باشد .

 

دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مدار بسته حرارتی

دوربین‌های مداربسته حرارتی از فناوری تصویربرداری مادون قرمز بهره می‌برند و با آشکارسازی گرما و الگوهای حرارتی موجود در محیط، توانایی تهیه تصاویر واضح در شرایط جوی مختلف را دارند. علاوه بر این، قابلیت اندازه‌گیری دما و تفکیک اجسام بر اساس الگوی حرارتی آن‌ها، موجبات استفاده از دوربین‌های دید در شب یا thermal  با کاربردهای خاصی مانند شناسایی و نظارت بر مناطق پرخطر صنعتی و نظامی وغیره را نیز فراهم می‌کند.

 

دوربین مدارسته کوچک یا PIN HOLE

دوربین مدار بسته کوچک

از دیگر مدل دوربین‌های مداربسته با اندازه کوچک و مخفی می‌توان به مدل‌های مینیاتوری اشاره کرد که عمدتاً برای نصب مخفیانه و غیرقابل‌رؤیت در مکان‌هایی مسکونی، ادارات، فروشگاه‌ها، هتل‌ها برای افزایش کنترل محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه کوچک دوربین‌های پین هول باعث می‌شود که به راحتی آن‌ها را در جاهای مختلف و غیر قابل مشاهده مخفی کرد.

این را در نظر داشته باشید در محیط کسب و کار یکی از ارکان مهم ، امنیت است که دوربین های مدار بسته در این زمینه کمک به سزایی کرده اند. همچنین ابزار هایه دیگرهمچون دستگاه ایکس ری ، گیت بازرسی و … نیز در این امر بسیار مهم هستند.