سیستم اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت اماکن چیست ؟

سیستم اعلام سرقت یکی از قسمتهای مهم در سیستم های امنیتی و حفاظتی می باشد و با نام های دیگری مثل دزدگیر نیز شناخته می شود، و به دو صورت بی سیم و با سیم وجود دارد.

دزدگیرها به دو صورت کلی وجود دارند که عبارتند از:

سیستم اعلام سرقت اماکن

سیستم اعلام سرقت خودرو

سیستم اعلام سرقت اماکن از اجزای زیر تشکیل یافته است :

1) سنسور، دتکتور،آشکار ساز
2) آژیر
3) تلفن کننده
4)  باطری های اضطراری 
5) سرور
6) ریموت کنترل

 سنسور دتکتور (Detector) و یا آشکار ساز:

 حسگر هایی هستند که تغییرات و یا حرکت را در محیط تشخیص می دهند.در این سنسور ها مداری بکار می رود که درصورت تحریک، یک کنتاکت را باز و یا بسته می نماید، ولی به دلیل امنیت بیشتر امروزه از کنتاکت بسته استفاده می کنند. تا در اثر هر گونه تغییری در سیستم عمل کرده و سیستم را فعال کند.

آژیر Alarm :

در سیستم اعلام سرقت به منزله اعلام کننده صوتی عمل می کند و خطر را اعلام می کند.در مدار آژیرها از از المان های الکترونیکی استفاده می شود.آژیرها در ولتاژهای ۹،۱۲،۲۴ ولت موجود می باشند.
آژیرهای بکار رفته در سیستم اعلام سرقت علاوه بر تقسیم بندی از نظر الکترومکانیکی و یا الکترونیکی بودن به دو نوع سایرن(نصب در محیط داخل و کنار سرور) و بلند گو برای نصب در محیط بیرون و در فضای آزاد نیز تقسیم می شوند.سایرن ها توسط دو سیم که دارای قطب مثبت و منفی می باشد به سرور متصل می شود.بلند گو ها نیز توسط دو سیم بدون توجه به قطب های آن به سرور متصل، و به منظور جلوگیری از باز شدن کاور و تخریب اسپیکر توسط سارق از یک شاسی Tamper درون آن استفاده می کنند.بلند گوها در این سیستم معمولاً۸ اهم و ۱۰ الی ۲۰ وات بوده و در ارتفاع ۳.۵ متری قرار می گیرند.

دستگاه تلفن کننده:

این یک وسیله مکمل برای سیستم اعلام سرقت می باشد.و همزمان با ایجاد آلارم ،سرور دستگاه تلفن کننده را وارد مدار نموده و با شماره تلفن های داده شده با آن تماس برقرار نموده و سرقت را بوسیله پیغام ضبط شده اعلام می دارد.

دستگاه تلفن کننده در کنار سرور قرار می گیرد و باید پس از نصب برنامه ریزی شود، یعنی یک پیغام روی آن ضبط گردد و چند شماره تلفن به حافظه آن داده شود.تغذیه سرور با برق شهری یعنی ولتاژ۲۲۰ ولت می باشد. 
شاسی LRN برای برنامه ریزی دستگاه به کار می رود.
دو عدد فیوز جهت حفاظت در برابر اتصال کوتاه در روی برد الکترو نیکی قرار داده شده است.یکی از فیورها ۴ آمپری جهت حفاظت باطری و دیگری ۵. آمپری جهت حفاظت جریان عبوری ترمینال AUX تامین کننده ولتاژ سنسور ها می باشد.جهت ارتباط با ریموت کنترل از یک کارت رادیویی نصب شده روی برد الکترو نیکی استفاده می شود.باطری اضطراری درون سرور جاسازی شده است.تا در موقع لزوم قطع برق سیستم را فعال نگه دارد.
محل نصب سرور باید در معرض دید نباشد.تا سارقین بتوانند آنرا در زمان کوتاهی تخریب کنند.ترمینال های سرور به صورت دو تایی هستند.در حقیقت این ترمینال ها کلید هایی هستند که در حالت معمولی( NC ) بسته می باشد.اگر به نحوی تجهیزاتی که به این ترمینال ها بسته می شوند قطع گردد سرور نتیجه می گیرد که سرقتی در شرف انجام بوده به همین علت سریعاً اقدام می کند.

دینگ دانگ

دینگ دانگ یکی دیگر از قابلیت های سیستم می باشد، که به محض ورود یک شخص، دستگاه آن را به صورت یک صدای مخصوص اعلام می دارد.برای این کاردر ابتدا یک سنسور مگنت را به درب مورد نظر متصل می نماییم.سپس توسط سیمهای مربوطه به زون ۱ متصل می کنیم زیرا فقط این زون قابلیت انجام این کار را دارد.


برنامه ریزی سیستم اعلام سرقت:

یک سیستم خریداری شده در حالت پیش فرض قرار دارد، یعنی برنامه ریزی نشده است. پس برای استفاده از کلیه امکانات سیستم به نحو مطلوب باید آنرا برنامه ریزی کنیم. این برنامه ریزی شامل دو مرحله یکی برنامه ریزی سرور و دیگری برنامه ریزی دستگاه تلفن کننده می باشد